Astăzi, în ziua în care celebrăm Ziua Drapelului Național, vă voi prezenta un tablou mai mult decât sumbru. Cum poate degenera, în scurt timp, ireversibil, criza politică din România? Din capul locului, așa cum sugerez și în titlu, precizez că, în opinia mea, principalul responsabil pentru tot ceea ce se întâmplă este Nicușor Dan. A eșuat lamentabil prima sa guvernare, Guvernul Ilie Bolojan. A eșuat și proiectul următorului său guvern, Eugen Tomac. Acesta s-a întors senin în echipa prezidențială. A eșuat și tentativa de guvern Adrian Veștea, ultimul său guvern cu un candidat de premier numit pe șest. Iar ceea ce urmează devine de domeniul coșmarului.
Înainte de a descrie în adevăratele sale dimensiuni tabloul apocaliptic, fac o precizare extrem de importantă. Dacă Nicușor Dan nu ar fi refuzat să colaboreze cu o bună parte a populației României, care acum se ridică la circa 40% dintre cetățenii cu drept de vot, dacă ar fi admis ceea ce este de domeniul evidenței, că partidul AUR, al doilea partid parlamentar și primul în preferințele cetățenilor, este un partid democratic, în niciun caz anti-european, anti-occidental, extremist și putinist, statul român nu ar fi ajuns în îngrozitorul impas pe care îl prezint în cele ce urmează.
Constituțional, după ratările anterioare, Nicușor Dan mai are o singură posibilitate de a numi un guvern, înainte de a arunca statul român într-un haos absolut. Acesta ar putea fi, teoretic, un guvern Sorin Grindeanu, monocolor și minoritar, sau un guvern, să-i spunem, Nazare, PNL, USR, UDMR. Tot minoritar. Admițând că, în mod excepțional, una dintre cele două variante ar putea trece de Parlament fără susținerea în continuare a majorității forumului legislativ, noua echipă se va afla în imposibilitatea de a guverna cât de cât eficient și, în orice caz, va fi de scurtă durată. Criza, așadar, în ambele variante, va continua și se va adânci. În eventualitatea în care Nicușor Dan mai ratează o dată, conform Constituției, trebuie să dizolve Parlamentul și să declanșeze alegeri anticipate. Care vor fi, în această ipoteză cât se poate de plauzibilă, consecințele?
A expirat și timpul acordat de Legea Fundamentală guvernului interimar. Dacă va fi respectată legea, atunci absolut toți miniștrii interimari, în frunte cu premierul, tot interimar, vor trebui să plece acasă. Locul acestora, într-o situație de o asemenea avarie, ar urma să fie preluat de secretarii de stat din ministere și, respectiv, de Secretarul General al Guvernului. Aceștia nu au nici măcar împuternicirile reduse pe care le-a avut guvernul castrat prin demitere. Mergând mai departe, în aceeași logică, rezultă că țara va fi pusă, literalmente, pe butuci. Nici vorbă ca, până la 31 august, România să mai poată accesa finanțarea de 11 miliarde de euro, singura șansă care ne-a mai rămas. Mai mult decât atât, ne paște retrogradarea ratingului de țară, care nu ne poate duce decât în starea de junk, respectiv de faliment declarat. Iar bomboana pe colivă este că, dacă se ajunge în această situație, tot din vina președintelui Nicușor Dan, atunci, până la organizarea unor noi alegeri parlamentare, cândva în toamnă, statul român este practic terminat. Dacă Nicușor Dan refuză în perioada următoare să nominalizeze un nou candidat de premier și dacă, în scenariul în care, odată nominalizat, acesta nu obține numărul necesar de voturi în Parlament, iar Nicușor Dan refuză să dizolve Parlamentul, el, conform tuturor normelor Legii Fundamentale, ar putea fi suspendat. Dar de către cine? De vreme ce nu mai există un Parlament care să declanșeze și să omologheze această operație extremă, care nu a mai avut loc decât o singură dată în mandatul lui Traian Băsescu.
Înțelegem din cele de mai sus în ce stare de haos putem ajunge? Înțelegem oare că, până la urmă, singura soluție de evitare a apocalipsei este recunoașterea deschisă a greșelii uriașe comise atunci când, în decembrie 2024, au fost anulate voturile a aproape 9 milioane de cetățeni, cu o motivare pe care nu o avem nici până în prezent? Înțelegem oare că următoarea mare eroare intenționată este taxarea nepotrivită și necuvenită a partidului AUR și a întregului său electorat, prin care am fost împărțiți în două Românii? Înțelegem oare cum ar putea România, la mustață, să-și revină la normal?
Astăzi sau mâine, zarurile vor fi aruncate. Dacă nu care cumva, și de această dată, Nicușor Dan se va face că plouă și va amâna luarea unei decizii.







