Coiful dacic de la Coțofenești, furat în jaful de la Muzeul din Drents din 2025, ar fi fost recuperat. Anunțul a fost făcut de investigatorul olandez Arthur Brand, unul dintre cei mai cunoscuți detectivi de artă, scrie G4Media.
Ca urmare a noilor evoluții în ancheta privind furtul unor comori de artă românești de la Muzeul Drents din Assen, Parchetul organizează o conferință de presă la Assen în această după-amiază. Parchetul nu este încă dispus să confirme dacă Coiful de aur de la Cotofenești și cele trei brățări dacice de aur au fost recuperate, potrivit rtv drenthe.
Coiful și două brățări dacice de aur au fost găsite, au declarat surse citate de RTL, potrivit cărora coiful ar fi „ușor deteriorat”.
Sursele au precizat că Guvernul român a fost informat.
Tribunalul din Assen va judeca cazul privind furtul de opere de artă în zilele de 14, 16 și 17 aprilie. Cei trei suspecți din Heerhugowaard vor fi judecați atunci pentru furtul unor comori artistice vechi de secole, provocarea unei explozii și distrugerea muzeului. Cei trei suspecți sunt Jan B. (21 de ani), Douglas Chesley W. (37 de ani) și Bernhard Z. (35 de ani).
Ministerul Culturii a anunţat, în septembrie 2025, că România a încasat suma de 5,7 milioane de euro, reprezentând despăgubirea de asigurare pentru cele patru bunuri culturale mobile furate în ianuarie 2025 din Muzeul Drents din Olanda. Detalii aici.
Patru opere de artă românești de mare valoare au fost furate în timpul jafului din 25 ianuarie 2025. Obiectele furate făceau parte dintr-o expoziție intitulată „Dacia – Rijk van goud en zilver”. Cazul implică faimosul coif de aur de la Cotofenesti și trei brățări de aur.







