Negocierile pentru un nou guvern s-au prăbușit lamentabil vineri seară la Cotroceni, într-o mostră de cinism și iresponsabilitate totală. PNL și-a luat înapoi un angajament deja dat, care aprinsese o luminiță la capătul tunelului, PSD a trîntit ușa nervos, USR și UDMR au dat cu bățul prin gard, iar Nicușor Dan a rămas spectator derutat și neputincios. România e la un pas să intre în vacanța parlamentară fără guvern cu puteri depline, exact în momentul în care termenele fiscale, ratingul de țară și protestele sociale amenință să declanșeze un dezastru.
Marți se părea că s-a ajuns la o înțelegere minimă. PNL promisese condiționat să susțină un guvern minoritar PSD. Vineri seară, promisiunea s-a evaporat. Ilie Bolojan a justificat trădarea cu o frază ipocrită: „Ne-am mai fript. Nu dăm cecuri fără acoperire.” De fapt, liberalii au dat un cec și apoi l-au rupt în fața întregii țări.
Sorin Grindeanu a ieșit și el după consultări cu un comunicat agresiv și amenințător, enumerînd opt puncte prin care PSD se victimizează și refuză orice concesie suplimentară. ”Concluzie: PSD nu mai înaintează o altă propunere” a scris el. Mesajul a fost clar: „Nu cedăm nimic”. Fraza strecurată de Sorin Grindeanu la finalul mesajului său capătă o semnificație aparte. Cînd afirmă că „ceilalți poate vor doar să guverneze încă două luni ca interimari”, liderul PSD lasă să se înțeleagă că social-democrații suspectează o strategie de tragere de timp.
Atît PNL, cît și PSD poartă o responsabilitate egală pentru blocaj: refuzul oricărei concesii reale, orgoliile de partid, așa zisul ”cordon sanitar” în jurul altor partide alese democratic și calculele meschine electorale au prevalat în fața interesului național.
”Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD. Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare. De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” a scris cu năduf Nicușor Dan după consultări.
PNL, USR și UDMR au împins numele lui Siegfried Mureșan știind foarte bine că PSD nu-l va accepta. A fost un gest de imagine, menit să canalizeze toată vina pe adversari. Au ales un personaj șters, anti-trumpist, dar total devotat Bruxellesului și Germaniei, ca să dea un semnal cît mai clar înspre Vest după probabilul lui eșec: ”PSD respinge politicienii pro-europeni serioși pentru că visează la alianțe cu extremiștii”. Niciunul dintre aceste partide nu a arătat voință reală de compromis. Toți vor putere, dar nimeni nu vrea să plătească prețul politic al deciziilor nepopulare necesare.
De ce a cedat PNL? Poate și pentru că Bolojan cîștigă din haos: rămîne premier, evită rectificarea bugetară dureroasă pe motiv că nu o poate face ca interimar, evită deciziile grele și, foarte important, capătă scuza perfectă pentru previzibilul rateu al PNRR și pentru altele: noi am vrut să rezolvăm, dar am fost împiedicați. Aceeași logică meschină o au și PSD, USR și UDMR – fiecare așteaptă să vadă cine va ajunge țapul ispășitor.
Cu această criză care nu se mai termină, faliment nedeclarat al clasei politice, România riscă un colaps economic și social fără precedent în ultimele decenii. Agențiile de rating ne bagă curînd în junk aproape cert, costurile de împrumut vor exploda, iar dobînzile la datorie vor înghiți tot mai mult din buget. Rectificarea bugetară amînată înseamnă tăieri brutale de cheltuieli sau majorări de taxe în toamnă – oricum ar fi, cetățenii vor plăti.
Inflația e în floare, investițiile se vor bloca, proiectele cu fonduri europene vor intra în întîrziere gravă, iar deficitul va scăpa complet de sub control. În plan social, consecințele vor fi devastatoare: creșterea șomajului, întîrzierea salariilor și pensiilor, sărăcirea accelerată a populației, posibile proteste de stradă violente și o fugă și mai masivă a tinerilor din țară.
Suntem în fața unui joc de sumă nulă. PNL, USR și UDMR încearcă să blocheze ascensiunea PSD la Palatul Victoria oferind o alternativă proprie (Siegfried Mureșan), în timp ce PSD refuză să fie transformat în remorcă electorală și amenință cu ruperea completă a jocului prin anticipate. Care anticipate, însă, nu se pot face pentru că nu avem lege.
AUR și Călin Georgescu nu au decît să aștepte răbdători să capitalizeze haosul. Clasa politică – PNL, PSD, USR, UDMR – împreună cu Nicușor Dan, Fritz, Grindeanu, Kelemen și Ilie Bolojan, poartă întreaga responsabilitate pentru această criză. Refuzul lor repetat de a face concesii minime pentru deblocare arată dispreț profund față de români. Nu e doar un eșec politic. Este o crimă economică și socială împotriva propriei țări.
Vacanța parlamentară nu va rezolva nimic. Va agrava totul. Iar cînd va veni nota de plată niciunul dintre cei responsabili nu va recunoaște că a contribuit activ la dezastru. Una peste alta, România nu își mai permite luxul unei clase politice iresponsabile. Timpul zboară, iar prețul inacțiunii va fi plătit de toți cetățenii. (Bogdan Tiberiu Iacob)