joi, iunie 25, 2026

Capcana tradatorilor, pardon mercenarilor

Autor: Cezar Osiceanu

Filmul cu acest titlu, Capcana mercenarilor, a fost unul inspirat din fapte reale astfel încât analizând cele întâmplate în ultima perioadă poate ar trebui să îl reînviem pe Sergiu Nicolaescu ca să mai tragă o continuare actualizată.

Definiția actuală a trădătorului, pardon mercenarului
Un ins de tipul lui Dinu Păturică, cu facultatea făcută înaintea liceului vorba lui Corneliu Vadim Tudor, trecut cel puțin prin vreo 2-3 partide în interesul națiunii bineînțeles, care iubește banul și puterea atât încât să trădeze și propria mamă, țara, familie mă rog orice!

Congresul mercenarilor

După masacrarea românilor de către tripleta PNL-USR-UDMR de sub comanda lui Bolojan comparația cu povestea filmului pare și mai reală nu-i așa?
Analizând protipendada PNL-ista de la congresul recent putem spune ca totul bate realitatea. De ce? Păi ia să îmi indicați domniile dumneavoastră câți aleși și reprezentativi în acel congres sunt PNL-isti originali și care au în pedigreele lor activitate doar în acest partid!
Unii spun ca manevra Vestea cea bună a fost una penelisto-userista care urma să păcălească PSD-ul și boborul!
Un pic de praf în ochi cu To(lo)macul de serviciu, niscaiva tărăboi cu excluderea unor PNL-isti ajunși pe la final de carieră în partid și gata momeala!
Bursa pariurilor da ca sigură o decizie judecătorească care să anuleze excluderile etc etc decise în acest congres. Bine bine dar vorba aceea: pe ce bazezi?
Pe … matematică bre matale! Pe matematică! Pentru ca dacă dai afară din partid atâția deputați și senatori tu care reprezinți uriașul procent de 14% ajungi pe la vreo 10% și poți să strigi în gura mare: Am inviiins!
Iar căptușirea partidului cu cei doi USR-isti plantați direct în conducere încălcând statul și bunul simț față de credulii săi membri arată ca mercenariatul este o modă tristă în PNL
Oricum Bolojan a fost magistral în rolul căpitanului Luca!

“Nemuritorul” UDMR!

UDMR-ul știe ca tatăl lui a fost nea Nelu Iliescu și de sânul PSD-ului a supt înființarea, menținerea și intrarea în Parlament.
Așa ca șahistului Kelemen Hunor i-a căzut stegulețul la mutarea de mat a maiorului Andrei din film întruchipat azi de George Simion.
Este drept ca folosind analogia șahista, calul UDMR-ist ca tot au venit pe el pe la anul 900 dHr, a fost recunoscător cumva PSD-ului pentru ca a ajuns și în acest Parlament și fostul Guvern și și-a ținut cuvântul de a nu vota cele două propuneri ale lui Bolovan via Nicușor Dan.
Romanul uită mereu cred politicienii de astăzi și par a avea dreptate!
Uită ca în conformitate cu prevederile Constituției UDMR nu are ce să caute în Parlament!
Uită ca acest UDMR a fost parte neîntreruptă din toate guvernele de după 1990 jucând rolul balamalei.
Uită scandalul de la Cluj când Sorin Grindeanu a avut sânge în instalație și a părăsit sala când s-a intonat imnul Ținutului Secuiesc
Doar ca noul prim ministru al Ungariei va schimba sintagma lui Orban în raport cu UDMR. Orban finanța la greu UDMR și folosea politica pașilor mici și discreți chestie pe care Peter Magyar nu mai este de acord intuind ca acea veșnică corupție clamata de el a coexista cu primul ar fi implicată și în cazul UDMR.

PSD PSD fără tăblițe suedeze însă

Forțat să pară mereu dispus la alianța cu dușmanul de clasă de dreapta binomul PNL-USR, PSD a aplicat …matematica pură a unui matematician mai puțin titrat ca cel de la Cotroceni
Și i-a dat până acum corect rezultatul!
Evident ca dacă ar fi așteptat până în 2027 să îi vină rândul la marele cașcaval, PSD-ului nu îi mai rămânea decat cu praful de pe toba pentru ca SAFE și PNRR și le-au adjudecat deja dușmanii de clasa și ideologie cu care s-a făcut frate!
Și in analogie cu filmul desi PSD ar fi vrut sa fie maiorul Andrei mai mult de căpitanul Resz Lemeni nu s-a calificat !
Oricum poate acum Ponta cel fara de partid dar cu grup parlamentar va putea încerca revenirea cu arme și bagaje lângă Lia Olguta Vasilescu într-o împăcare istorică!

AUR FAUR !

Mișcarea maiorului Andrei azi George Simion a dat restart întregii clase politice din România
Unii mercenari i-au zis mat, alții trădare, mă rog fiecare după cum și cat a pierdut.
Să lași membrii propriului partid să voteze după cum le dictează conștiința și toți dar absolut toți să iasă din sală fără să voteze va fi un moment istoric cu consecințe enorme în toată clasa politică dar mai ales în mintea românului votant rămas fără bani, omorât de taxe, impozite și TVA !
Și cum era de așteptat furtuna de înjurături, mizerii vocale, fakenews-urk etc s-a declanșat din partea mercenarilor imediat după primele vorbe ale lui George Simion
De unde până atunci AUR și Simion fuseseră “spălați” și din putinisti, antioccidentali, extremiști, etc etc epitete cu care fuseseră etichetați au devenit brusc frecventabili, cu care se putea discuta, etc etc ca după să fie și mai tare “vopsiți”!

Miza tradatorilor/mercenarilor

În film zestrea contesei era miza trădării în viață de zi cu zi sunt banii din SAFE și PNRR
Devine clar ca trădătorii și mercenarii au pentru ce se bate și acum apar informații certe sau simple povești legate de negocierile purtate anterior votului din Parlament dar și acum
Practic vorba lui nenea Iancu : să se schimbe totul dar să nu se schimbe nimic!
PNL este de acord să voteze guvernul PSD dacă îi rămân toți oamenii pe funcțiile avute la demiterea Guvernului
USR se bate cu cărămida în cap ca el vrea anticipate
Amândouă s-ar uni dar conform sondajelor de opinie reale ar face împreună doar vreo 12-14%
UDMR nu mai prinde Parlamentul și se laudă ca nu pot avea loc anticipate în România
Nicușor Dan transformat în jucător de fațadă din marioneta Sorosista va numi iar un iepure sau totuși pe Grindeanu ?
Știind ca îl paște suspendarea!

Și totuși cine sunt … păpușarii ?

Franța lui Nicușor sau Germania lui Bolojan ca Soros nu-i mai poate ține în frâu se vede!
Până acum Franța a pierdut drastic cașcavalul în favoarea Germaniei și mută dur cu șutul în vintre dat lui Bolo-Fritz cu ajutorul DNA-ului
Dar pe turnanta nu mai este Rusia lui Putin așa cum cei doi păpușari ne-au tot mințit ci America lui Trump care s-a cam înțepat cu Soros și vrea să intre în cărți înapoi!

Și totuși rolul soldatului Hans – Jean Constantin în film, cine credeți ca l-ar putea juca? CTP? Ion Cristoiu? Ciprian Ciucu? Denise Rifai travestită?
Să vedem zise orbul!

ATENȚIE : acest articol este un pamflet cu materialul trădătorului/mercenarului generic denumit client

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.


Din aceeasi categorie

Ia pastila SRS

Ultimele articole